Sports

UPDATED: Bad weather forces area baseball teams to reschedule playoff games

COLUMBUS, Ga - The threat of severe weather forcing most area high school baseball teams to postpone their opening round doubleheaders until Friday. Below is an updated schedule for our area teams. You can find the complete GHSA brackets here.

The complete AHSAA brackets are here.

5A

Ware County at Harris County

Game 1: Ware County at Harris County, Friday, 2 p.m.

Game 2: Ware County at Harris County, Friday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Ware County at Harris County (if necessary), Saturday, 1 p.m.

4A

Ridgeland at Troup

Game 1: Ridgeland at Troup, Thursday, 6 p.m.

Game 2: Ridgeland at Troup, TBA

Game 3: Ridgeland at Troup (if necessary), TBA

Perry at Columbus

Game 1: Perry at Columbus, Friday, 2 p.m.

Game 2: Perry at Columbus, Friday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Perry at Columbus (if necessary), Saturday, 1 p.m.

LaGrange at Northwest Whitfield

Game 1: LaGrange at Northwest Whitfield, Friday, 4:30 p.m.

Game 2: LaGrange at Northwest Whitfield, Friday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: LaGrange at Northwest Whitfield (if necessary), Saturday, 11: a.m.

Hardaway at Upson-Lee

Game 1: Hardaway at Upson-Lee, Friday, 4:30 p.m.

Game 2: Hardaway at Upson-Lee, Thursday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Hardaway at Upson-Lee (if necessary), Saturday, 1:30 p.m.

Spalding at Northside-Columbus

Game 1: Spalding at Northside-Columbus, Friday, 4 p.m.

Game 2: Spalding at Northside-Columbus, Friday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Spalding at Northside-Columbus (if necessary), Saturday, 1 p.m.

Shaw at West Laurens

Game 1: Shaw at West Laurens, Thursday, 5 p.m.

Game 2: Shaw at West Laurens, Thursday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Shaw at West Laurens (if necessary), Friday, 5 p.m.

2A

BEST Academy at Callaway

Game 1: BEST Academy at Callaway, Thursday, 4 p.m.

Game 2: BEST Academy at Callaway, Thursday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: BEST Academy at Callaway (if necessary), Friday, 5 p.m.

Jordan at South Atlanta

Game 1: Jordan at South Atlanta, Friday, 4 p.m.

Game 2: Jordan at South Atlanta, Friday, 30 minutes after completion of first game

Game 3: Jordan at South Atlanta (if necessary), Saturday, 3 p.m.

1A Public

Schley County (bye in Round 1)

Manchester at Taylor County

Game 1: Manchester at Taylor County, Thursday, 4 p.m.

Game 2: Manchester at Taylor County, Thursday, 30 minutes after first game is completed

Game 3: Manchester at Taylor County (if necessary), Friday, 5 p.m.

1A Private

Mount Vernon Presbyterian at Brookstone

Game 1: Mount Vernon Presbyterian at Brookstone, Friday, 2 p.m.

Game 2: Mount Vernon Presbyterian at Brookstone, Friday, 30 minutes after first game is completed

Game 3: Mount Vernon Presbyterian at Brookstone (if necessary), Saturday, 1 p.m.

AHSAA

7A

McGill-Toolen vs Auburn

Game 1: McGill-Toolen at Auburn, Friday, 6 p.m.

Smiths Station vs Fairhope

Game 1: Smiths Station at Fairhope, Friday, 6 p.m.

6A

Helena vs Opelika

Game 1: Helena at Opelika, Friday, 6 p.m.

Saraland vs Russell County

Game 2: Saraland at Russell County, Friday, 5:30 p.m.

AISA

3A

Game 1: Morgan at Glenwood, Friday, 4:30 p.m.

Game 2: Morgan at Glenwood, Friday, 30 minutes after first game is complete

Game 3: Morgan at Glenwood (if necessary), Saturday, 1 p.m.

GICAA

Game 1: Community Christian at Calvary Christian, Friday, 2 p.m.

Game 2: Community Christian at Calvary Christian, 30 minutes after first game is complete

Game 3: Community Christian at Calvary Christian, Saturday, 1 p.m.

 

 

 


Georgia News

Alabama News

Latest Stories

Video Center