ASWA Boys All-State basketball teams announced

Local Sports

The Alabama Sports Writers Association has announced their All-State basketball teams for the 2019-20 season, and the Chattahoochee Valley is well represented. Here are the Boys ASWA All-State Teams.

Area Players are in bold. For the Girls All-State Team, click here.

CLASS 7A

1st Team All-State

    Barry Dunning Jr., McGill-Toolen, So., F, 6-6

    Colby Jones, Mountain Brook, Sr., G, 6-5

    Riley Leonard, Fairhope, Jr., G, 6-5

    Duke Miles, Lee-Montgomery, Sr., G, 6-2

    Jalen Myers, Bob Jones, Sr., G, 6-7

2nd team

    Dee Beckwith, Florence, Sr., F-G, 6-4

    D.J. Fairley, Hoover, Jr., G, 6-1

    Luke Guyette, Huntsville, Jr., G, 6-1

    Zane Nelson, Oak Mountain, Sr., G, 6-3

    Tim Williams, Mary Montgomery, Sr., F, 6-5

3rd team

    Holt Bashinsky, Mountain Brook, Sr., G, 6-5

    Christian Bedgood, Baker, Jr., G, 5-8

    Cam Crawford, Spain Park, Jr., G-F, 6-4

    Rongie Gordon, Jeff Davis, Sr., F, 6-8

    Kelton Petty, Austin, Jr., G, 6-1

Honorable mention

    Demarshia Davis, Lee-Montgomery, Sr., G, 5-8

    Tyrese Elliott, Sparkman, So., G, 6-2

    Hunter Ivy, Fairhope, So., G, 6-2

    Cole LaRue, McGill-Toolen, Sr., C, 6-9

Coach of the year: Solomon Johnson, Fairhope

CLASS 6A

1st Team All-State

    Mikey McIntosh, Muscle Shoals, Sr., F, 6-5

    Aaron Powe, B.C. Rain, Sr., G, 6-0

    Brody Peebles, Hartselle, Jr., G, 6-2

    Tony Toney, Mae Jemison, Sr., G, 6-2

    Kam Woods, Pinson Valley, Sr., G, 6-1

2nd team

    Trinity Bell, Albertville, Jr., F-C, 6-7

    Taye Fields, Lee-Huntsville, Jr., G, 6-4

    Zondrick Garrett, Oxford, Sr., F, 6-7

    Isaiah Sims, Shades Valley, Sr., G, 6-4

    Eiszeric Thomas, Eufaula, Sr., F, 6-4

3rd team

    Antwan Burnett, Sidney Lanier, Sr., F, 6-5

    Demetrice Hardin, B.C. Rain, Sr., G, 5-11

Jamal Mott, Huffman, Sr. G, 6-0

    RayQuan Taylor, Carver-Montgomery, Jr., F-C, 6-8

    Thaddeus Williams, Bessemer City, Sr., G, 5-10

Honorable mention

    Jabre Barber, Dothan, Sr., G, 5-10

    Kaleb Brown, Lee-Huntsville, Jr., G, 6-6

    DeiMarkus Sewel, Baldwin Co., Sr., F-C, 6-7

    Sam Youngblood, McAdory, Sr., G, 6-3

Coach of the year: Faron Key, Hartselle

CLASS 5A

1st Team All-State

    Xavier Griffith, East Limestone, Sr., F, 6-5

    KeShawn Murphy, Ramsay, Jr., F, 6-10

    Reginald Perry, Fairfield, Sr., C, 6-7

    Kelvon Townsend, Woodlawn, Jr., F, 6-4

    Landan Williams, Alexandria, Jr., C, 6-7

2nd team 

    Zamari Brown, Marbury, Sr., G, 6-1

    Jordan Chatman, Center Point, Sr., F, 6-4

    Shannon Grant, Sylacauga, Sr., C, 6-10

    Austin Harvell, East Limestone, Sr., F, 6-6

    Chris Lewis, Pleasant Grove, Jr., F, 6-4

3rd team 

    Jadakiss Anderson, Greenville, Sr., G, 6-4

    Isaiah Davis, Fairfield, Sr., G, 6-3

    Jamicah Humphery, Tallassee, Jr., G, 5-10

    Jailyn Murray, LeFlore, Jr., F, 6-7

    Jay Sinclair, Beauregard, Jr., G, 6-2

Honorable mention

    Caullin Lacy, Faith Academy, Sr., G, 5-10

    Vincent Reeves Jr., Wenonah, Jr., G, 6-4

    Malik Strickland, Lawrence Co., Sr., G, 6-2

Coach of the year: Maurice Ford, Fairfield

CLASS 4A

1st team All-State

    Jordan Bell, Williamson, Jr., F, 6-4

    Trey Bonham, UMS-Wright, Sr., G, 5-11

    Justin Bufford, Catholic-Montgomery, Sr., G-F, 6-6

    Antonio Kite, Anniston, So., G, 6-2

    Kobe Simmons, Talladega, So., G, 6-4

2nd team 

    Brody Baker, White Plains, Sr., F, 6-4

    Patrick Burke, Headland, So., G, 6-1

    Quandre Burroughs, Clarke Co., Jr, G, 5-9

    Cole Maddox, Good Hope, Sr., G, 6-3

    Kedrick Turnipseed, Sumter Central, Sr., G, 6-2

3rd team

    Martez Jones Jr., Booker T. Washington-Tuskegee, Sr., F, 6-5

Donavon McCain, Jacksonville, Sr., F, 6-4

    Martavious Russell, Sipsey Valley, So., G, 6-3

    Knute Wood, Brooks, So., G, 6-3

    Robert Woodyard, Williamson, So., F, 6-2

Honorable mention

    River Helms, West Limestone, Jr., F, 6-4

    Elijah McClain, Andalusia, Sr., G, 5-11

    K.J. Melson, Danville, Jr., G, 5-11

    Sheldon Williams, Escambia Co., So., G, 6-7

Coach of the year: Shumbe Hunter, Williamson

CLASS 3A

1st team All-State

    Andres Burney, Pike Co., Sr., C, 6-8

    Kyler Chaney, Holly Pond, Sr., F, 6-2

    Cole Millican, Plainview, So., G, 6-1

    Alex Odam, Piedmont, Fr., G, 6-2

    Connor Smith, Lauderdale Co., Sr., G, 6-1

2nd team 

    Caleb Lewis, New Hope, Sr., G, 5-11

    Jamarion Ryans, Hale Co., So., G, 5-11

    Silas Thompson, Piedmont, Sr., F, 6-3

    Kane West, Lexington, Sr., C, 6-4

    Braxton Williams, Thomasville, Sr., F, 6-4

3rd team

    Skylar Hice, Oakman, Sr., G, 5-10

    Deontae Lawson, Mobile Christian, Jr., F, 6-3

    Harrison Wallace, Pike Road, Jr., G, 6-2

    Tristan Willingham, Plainview, Sr., G, 5-10

    Braydon Whitaker, Slocomb, Sr., G, 5-11

Honorable mention

    Oliver Bear, Montgomery Academy, Sr., G, 5-10

    Graham Bradford, Winfield, Jr., F, 5-11

    Jacob Comer, Prattville Christian, Jr., G, 5-9

Coach of the year: Stephen Chandler, Hanceville

CLASS 2A

1st team All-State

    Tae Burton, LaFayette, Sr., G, 6-2

    J.D. Davison, Calhoun, Jr., G, 6-3

    Noel Jones, Central-Coosa, Sr., F, 6-2

    Kedarieon Rabb, J.U. Blacksher, Jr, G, 6-4

    Ralpheal Williams, Barbour Co., Sr., F, 6-6

2nd team 

    Parker Godwin, Fyffe, Jr., G, 6-2

    Ryshod Keith, Vincent, Sr., G, 6-3

    JJ Jones, Tanner, Sr., F, 6-4

Russ Marr, North Sand Mountain, Jr., G-F, 6-2

    Willie Screws, Barbour Co., Sr., G-F, 6-4

3rd team 

    Malik Atkins, Tanner, Sr., F, 6-1

    Corey Boston, LaFayette, Sr., G, 5-11

    Emmanuel Henderson, Geneva Co., So., G, 6-2

    Isaac Jones, Collinsville, Sr., G, 6-2

    Braden Ray, Red Bay, Jr., F, 6-5

Honorable mention

    Cade Ballenger, Sand Rock, Jr., G, 6-0

    Devin Doss, Sheffield, So., F, 6-3

    Tomar Hobdy, Daleville, So., G, 5-10

Coach of the year: Ervin Starr, Calhoun

CLASS 1A 

1st team All-State

    Tommy Murr, Lindsay Lane, Sr., G, 6-1

    Martavius Payton, Georgiana, Sr., F, 6-6

    Jawan Petty, Pickens Co., Sr., F, 6-3

    GianCarlo Valdez, Decatur Heritage, Sr., G, 6-3

    Chase Vinson, Jacksonville Christian, Sr., C, 6-7

2nd team 

    Rashaad Coleman, Florala, Jr., G, 5-10

    Kintavious Dozier, Lanett, Jr., G, 5-10

    Arayvion Jones, Keith, Sr., G-F, 6-3

    Weston Kirk, Spring Garden, Jr., F, 6-0

    DeWaun Stubbs, Autaugaville, Jr., F, 6-8

3rd team

    Zameron Boozer, Lanett, Sr., F, 6-8

    Billy Burnett, Brantley, Sr., G-F, 6-2

    Titus Griffin, Covenant Christian, Sr., G, 6-1

    Trey Lewis, Millry, Sr., G, 6-1

    Jakavian Mayhand, Francis Marion, Sr., G-F, 6-3

Honorable mention

    Jackson Abbott, Maplesville, Jr., G-F, 6-4

    Javion Belle, Pickens Co., So., G, 6-1

    Will Bonner, Belgreen, Sr., G, 5-11

    Ryley Kirk, Spring Garden, Jr., G, 5-9

Coach of the year: Tommy Miller, Jacksonville Christian

AISA 

1st team All-State

    Tyree Curry, Evangel Christian, Jr., G, 6-0

    Phil McDuff, Tuscaloosa Academy, Sr., F, 6-1

    Octavious Palmer, Autauga Academy, Sr., F, 6-5

    Tiquale Taylor, Escambia Academy, Sr., G, 6-3

    Kurt Tucker, Southern Academy, Sr, G, 6-5

2nd team

    Payton Allen, Chambers Academy, Jr., G, 6-4

Jack Anderson, Northside Methodist, Sr., G, 6-3

    Devantae Bowick, Lakeside, Sr., F, 6-0

    Landis Boyd, Glenwood, Sr., F, 6-3

    Sam Rowley, Tuscaloosa Academy, Jr., G, 6-3

3rd team

    Jackson Blalock, Abbeville Christian, Sr., G, 6-3

    Jakolvian Johnson, Evangel Christian, Sr., C, 6-6

    Jeremy Lee, Morgan Academy, Sr., G, 5-11

    Will Norris, Monroe Academy, Sr, G, 5-10

    Francis Okeyia, Springwood, Sr., F, 6-5

Honorable mention

    Javon Christian, Pike Liberal Arts, Jr., G, 6-0

    Holden Hollingshead, Hooper, Sr., G, 6-0

    Robert Stewart, Edgewood, Sr., G, 6-0

    David Werking Jr., Evangel Christian, Sr., G, 6-1

Coach of the year: Tom Clements, Lakeside

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Recent Updates

More 7 Day Forecast

More Political Stories

More Politics

Trending Stories

Don't Miss

Trending Stories